Szkoła Podstawowa nr 2 w Barcinie
im. Jana Brzechwy

Strona główna ::: Kontakt ::: Przydatne linki

Struktura szkoły

Dyrekcja

Grono Pedagogiczne

Pedagog, Psycholog

Logopeda

Biblioteka

Klasy

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Pracownicy szkoły

Sekretariat

Opieka medyczna

Dowożenie

Świetlica

Dokumenty szkoły

Statut i Regulaminy

Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Podręczniki

Szkolny Zestaw Programów Nauczania

Program Wspierania Ucznia Zdolnego

Stypendia

Publikacje

Zakładowy Fundusz Świadczeń SocjalnychRok szkolny 2010/2011

z życia szkoły...

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ


15.04.2011r. w naszej szkole została przygotowana inscenizacja na temat wydarzeń z ostatnich dni życia Pana Jezusa. Przedstawienie rozpoczęło się od ukazania Ostatniej wieczerzy, gdzie Jezus (Jakub Jasiak) zasiadł z uczniami (Mateusz Fabijanski, Mateusz Woźniak, Mateusz Puzio, Mikołaj Jackowski) do kolacji i ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa.
Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa. Została przedstawiona Droga Krzyżowa, gdzie Bartek Sarecki i Krystian Kowalski wcielili się w rolę żołnierzy. Przy krzyżu była też Maryja (Kasia Pacanowska), Weronika (Karolina Stawicka) oraz umiłowany uczeń Jezusa - Jan (Oliwier Szapański).
Ostatnie wydarzenie to Zmartwychwstanie Jezusa. W przedstawieniu wzięli także udział inni uczniowie naszej szkoły: Paulina Sajdak - narrator, Marika Kłossowska - służąca, Julia Ciszewska - kobieta, Jola Zakarzewska, Wiktoria Sadowicz, Madzia Wądrzyk - tłum, Łukasz Kaśków - Piłat, Kuba Gaca, Adrian Flejter - Żydzi, Wiktor Napierała - Setnik, Filip Czerwiński - Szymon z Cyreny, Łukasz Antkowiak - Józef z Arymetei. Oprawę muzyczną przygotował Zespół Wokalny pod kierunkiem p. Z. Czyżewskiej, który zaśpiewał pieśni wielkopostne oraz wielkanocne.
Aktorów przygotowała p. Urszula Osuch, która również przygotowała dekoracje.

VI ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II


Dnia 1.04.2011r. obchodziliśmy w naszej szkole VI Rocznicę Śmierci Jana Pawła II. W tym dniu odbyły się dwa apele dla grup wiekowych.
Zespół Wokalny zaśpiewał ulubione pieśni papieża Polaka. Osobami prowadzącymi przedstawienia były: Julia Ciszewska, Karolina Stawicka i Julia Czerwińska z klasy VIa.
Uczennice: Julia Wróbel, Olga Smolińska, Marysia Wolska, Oliwia Chudy, Julia Bronk, Natalia Janiewicz i Martyna Szulc recytowały wiersze.
Przedstawienie nawiązywało do ostatniej podróży Jana Pawła II do Polski, pożegnania na lotnisku, pogrzebu i śmierci papieża.
Apele wzbogacone zostały prezentacją multimedialną przedstawiającą zdjęcia z ostatnich miesięcy życia Karola Wojtyły oraz przemówień papieża do dzieci i młodzieży.
Uczniów przygotowały panie: Z. Czyżewska i U. Osuch. Pan M. Szaforz przygotował prezentację multimedialną.

DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY

Dnia 8 marca 2011 r. w całej szkole radośnie obchodzony był Dzień Kobiet. Również świetlica szkolna przygotowała z tej okazji różne zabawy i konkursy z nagrodami. Brały w nich udział głównie dzieci (dziewczęta i chłopcy), które regularnie przychodzą na zajęcia świetlicowe.
Z racji tak uroczystego dnia zaproszeni zostali goście - wicedyrektor pani Renata Dziurzyńska i szkolny logopeda - pani Maria Sternicka.
Rozpoczynając uroczystość, chłopcy złożyli zebranym paniom i dziewczętom życzenia. Rozdali pamiątkowe kartki i ręcznie zrobione kwiatki.
Chłopcy wspólnie z nauczycielkami przygotowali wiele różnych konkurencji dla dziewcząt i brali czynny udział w przeprowadzeniu każdej z nich. Dziewczynki miały okazję sprawdzić się w bardziej chłopięcych konkurencjach. Były to m.in.: strzały piłką do bramki, odbijanie piłeczki pingpongowej na czas, odgadywanie marki samochodu po symbolu graficznym danej marki. Nie zabrakło także bardzo lubianej przez wszystkich zabawy ruchowej z krzesłami. Wszyscy mogli poczęstować się słodyczami, a całe obchody uświetniła wesoła atmosfera i radosna muzyka.
Opracowanie: M. Łagocka, K. Moritz

BYLIŚMY W KINIE

Dnia 19 lutego dzieci z klas I - IV uczestniczyły w wyjeździe do Inowrocławia. Organizatorkami wyjazdu były panie ze świetlicy szkolnej - p. Karolina Moritz i Mirosława Łagocka.
Tym razem wybór padł na film pt. "Miś Yogi". Jego twórcy przypomnieli wszystkim postać zabawnego misia z parku Jellystone, którego głównym zajęciem jest podkradanie jedzenia turystom. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia tej bajki w technologii 3D.
Podczas osiemdziesięciu minut trwania filmu wiele razy rozlegały się w sali kinowej salwy śmiechu. Nie zabrakło jednak też napięcia, gdy okazało się, że park Jellystone ma zostać zamknięty. Film podobał się wszystkim uczestnikom wyjazdu, którzy oglądali go podjadając już tradycyjnie popcorn i popijając colę.
Zachęcamy do obejrzenia tej zabawnej komedii, która zapewni dobry humor na resztę dnia, a śmieszne przygody misia Yogi utkwią na długo w pamięci.
Opracowanie: Mirosława Łagocka

SZÓSTE KLASY W TEATRZE

W środę tj. 26 stycznia 2010 r. uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami wyjechali do Żnina na przedstawienie teatralne. Organizatorem wycieczki była pani Renata Stasiak.
Szóstoklasiści obejrzeli spektakl przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie pt. "Opowieści robotów" zrealizowane zostało na podstawie książki Stanisława Lema i zaprezentowane na scenie Domu Kultury w Żninie.
Całe widowisko było połączeniem kilku opowieści zainspirowanych twórczością: J.R.R. Tolkiena, J. K. Rowling, J. Swifta. Podczas fantastycznej akcji uczniowie przenieśli się w podróż po wszechświecie i uczestniczyli w zabawnych przygodach bohaterów spektaklu: Neodynki, Klapacjusza, Trurla i Robusia.
Przedstawieniu towarzyszyła muzyka pełna ekspresji, oryginalne efekty świetlne i dźwiękowe oraz ciekawa scenografia, która przypadła do gustu młodej publiczności, spontanicznie reagującej śmiechem na to, co działo się na scenie. Język przedstawienia dostosowany był do możliwości odbioru uczniów szkoły podstawowej, ponadto wzbogacony o fantastyczne słownictwo, które rozbawiało widownię.
Sztuka ta została pozytywnie odebrana przez uczniów naszej szkoły, którzy wychodzili z Domu Kultury pełni nowych wrażeń, uśmiechnięci i zadowoleni.
Opracowanie: Magdalena Wróblewska

MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE.

Jak co roku (6 grudnia) w naszej szkole odbyły się mikołajki. Wszyscy ucieszyli się z przerwy w lekcjach (szczególnie nauczyciele :)), gdy okazało się, że schodzimy na apel.
W stołówce przywitała nas pani Elżbieta Dolatowska, która wcieliła się w rolę pani Zimy niewierzącej w św. Mikołaja. Próbowała przekonać uczniów, że św. Mikołaj nie istnieje. Ale my nie zgadzaliśmy się z nią. Potem pani Zima dała się przekonać i zaproponowała obejrzenie slajdów o tym, jak Mikołaje do nas docierają. Pokaz był bardzo zabawny, niektórzy wręcz pękali ze śmiechu. Po chwili na scenę zaproszono sześć osób, którym zadano pytania na temat św. Mikołaja. Dobre odpowiedzi nagradzano słodyczami.
Po tym krótkim konkursie nastąpiła kolejna prezentacja zawierająca świąteczne wierszyki.
Następnie na scenę zaproszono klasowych Mikołajów i chłopców o tym imieniu. Dzieci odśpiewały im "100 lat", a pani wręczyła im upominki w postaci ręcznie robionych ozdób choinkowych. Pani Zofia Czyżewska nauczyła nas śpiewać świąteczną piosenkę. Po chwili na scenie pojawił się Jędrzej Gwizdała, który przeczytał fragment książki "Mikołajek i inne chłopaki". Nagle zabrzmiały dzwonki i na salę wszedł św. Mikołaj, który rozdawał dzieciom słodkie upominki. W prezencie dla gościa, Izabela Marczak zarecytowała wiersz "Sprawunki". Po występie koleżanki głos zabrał św. Mikołaj, przywitał zebranych i rozdał prezenty dla klas. Niektórzy chętnie wyciągali rękę do Mikołaja, a inni ze strachu chowali się pod krzesłami - ciekawe co nabroili? Święty nie mógł długo u nas zabawić, więc po chwili musieliśmy się z nim pożegnać. Wszyscy zastanawiali się, kto wcielił się w rolę św. Mikołaja.
A może on istnieje naprawdę?
Opracowanie: Jędrzej Gwizdała kl. IVa

PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA

1 grudnia 2010r. z okazji Dnia Ucznia odbyło się spotkanie z Rzecznikiem Praw Ucznia p. Jackiem Ojczenaszem.
Uczniowie przygotowali pytania, na które rzecznik udzielił odpowiedzi.
Podczas spotkania wszyscy mieli okazję poznać (przypomnieć sobie) wybrane prawa i obowiązki ucznia w postaci scenek odegranych przez młodszych kolegów i koleżanki.
A były to między innymi: prawo do nauki, prawo do życia bez przemocy i poniżania, prawo do wypowiedzi, prawo do prywatności, obowiązek nauki, obowiązek troski o bezpieczeństwo w szkole, obowiązek okazywania szacunku wobec innych, obowiązek dochowania tajemnicy.
Spotkanie uświetnił występ Shakiry, w postać której wcieliła się Julka Jackowska z klasy IIIc oraz występ uczennic z klasy III b: Olgi Gwizdały i Olgi Wypijewskiej.

OTRZĘSINY PIERWSZOKLASISTÓW

25 listopada 2010r. odbyły się po raz pierwszy w naszej szkole "Otrzęsiny pierwszoklasistów". Uczniowie mieli do wykonania kilka zadań, między innymi: pokonanie toru przeszkód z kubkiem mleka, przelanie mleka łyżką z kubka do kubka, kozłowanie piłką wokół palików, jak najszybsze zjedzenie deseru Monte oraz zaprezentowanie stroju kota.
Jury w składzie: p. wicedyrektor Renata Dziurzyńska oraz panie z Rady Rodziców oceniało strój kotka. Wszyscy otrzymali najwyższą ocenę - 10!
Po wykonanych zadaniach, wizażystki - koleżanki z Samorządu Uczniowskiego, upodobniły całe towarzystwo do kociego rodu dorysowując "kotkom" wąsy. Później wszystkie "kociaki" uczestniczyły w zabawie ruchowej do słów piosenki "Wlazł kotek na płotek".
Na koniec panie wychowawczynie "obcinały" kotkom ogonki i "kotki" złożyły uroczystą przysięgę wypowiadając następujące słowa: My Pierwszaki-Kociaki grzecznymi będziemy. Dzisiaj to wszystkim OBIECUJEMY!!!
Dzieci otrzymały słodkie pamiątki - lizaczka i cukierki. Materiały i produkty wykorzystane do uroczystości otrzęsin ufundowała Rada Rodziców SP nr 2 w Barcinie.
Imprezę zorganizował Mały Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami Olgą Nowicką i Beatą Sobczak-Kwiecińską.

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH


W ramach obchodów tego święta w naszej bibliotece przeprowadzono konkurs na projekt znaczka pocztowego, który wygrał Filip Andler oraz rozpropagowano akcję pisania listów do dzieci chorych. Czuwaniem nad tą akcją zajął się Samorząd Uczniowski pod opieką p. Renaty Buczek.
Uczniowie odwiedzający bibliotekę mogli wykazać się talentem plastycznym kolorując historyjkę obrazkową do książki Marii Konopnickiej pt: "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Rada Rodziców zafundowała słodkie upominki dla dzieci odwiedzających bibliotekę.
Finał akcji miał miejsce 29 października podczas urodzin Kubusia Puchatka. Święto pluszaka przygotowała świetlica szkolna z udziałem biblioteki.
Panie: Karolina Moritz i Mirosława Łagocka wykonały upominki w postaci zakładek do książki, które otrzymali uczniowie klas pierwszych, po pasowaniu na czytelnika. Dekorację sali opracowały i wykonały panie z biblioteki: p. Elżbieta Dolatowska i Sylwia Gwizdała.
Po raz kolejny wybrano Mistrza Głośnego Czytania wśród nauczycieli i uczniów. Mistrzem nauczycielskim została p. Olga Nowicka, a uczniowskim Jędrzej Gwizdała.

DYSKOTEKA HALLOWEEN

25 października bawiliśmy się na szkolnej dyskotece z okazji HALLOWEEN. W klimatyczny nastrój wprowadzała nas charakterystyczna dekoracja, mroczna muzyka i liczne konkursy m.in. dyndające jabłko, przejście pod kijem samobijem, krzyk rozpaczy, rzut duchem oraz soczek smoczek.
Na dyskotekę przybyły różne dziwne postaci, wśród których wyróżniały się czarownice, duchy, potwory i wampiry. O zmroku dodatkową atrakcją stały się świecące lampiony z dyni.
Punktem kulminacyjnym był wybór najciekawszego, najstraszniejszego i najbardziej pomysłowego stroju. Wszyscy świetnie bawiliśmy się.
Organizatorami dyskoteki była świetlica szkolna, p. A. Safijan, p. A. Boguszewska i RSU z opiekunami p. R. Buczek i A. Nowak.

ZŁOTA POLSKA JESIEŃ, JESIEŃ PRZEBOGATA...

W tym roku (24.09.2010r.) klasa IIIa razem z wychowawczynią, p. Elżbietą Żak postanowiła wyruszyć na jesienne łowy, aby udowodnić, że przysłowie o złotej polskiej jesieni jest nadal aktualne.
Uczniowie uzbrojeni w aparaty fotograficzne wyruszyli w całkiem niedaleką podróż. Fotografowali okolice szkoły i tereny zieleni miejskiej.
Jedni skupili się na drzewach, inni układali ciekawe kompozycje z jesiennych liści, kwiatów i owoców. Uczniowie zajrzeli też na targ, gdzie uwiecznili wspaniałe owoce i warzywa.
Dzieci zwróciły też uwagę na to, że jesień to czas zadumy i wspomnień o tych, którzy już odeszli.
Sprawniejszym fotoreporterom udało się sfotografować drobne zwierzątka, ostatnich letnich gości, a nawet piórko zgubione przez odlatujące ptaki. Dziewczynki zafascynowały się jesiennymi kwiatami.

DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY

Dzień Chłopaka na stałe wpisał się do kalendarium świetlicowych uroczystości. W tym roku także był obchodzony.
Wszyscy uczniowie zapisani do świetlicy szkolnej zebrali się 30 września na szóstej godzinie lekcyjnej.
Dziewczyny złożyły swoim kolegom życzenia i wyrecytowały dla nich wiersz. Po uroczystym rozpoczęciu nastąpiły zabawy i konkursy.
Ogłoszone zostały też wyniki plebiscytu na najprzystojniejszego, najgrzeczniejszego i najsympatyczniejszego chłopaka oraz na największego "łobuziaka" w świetlicy.
Kilku chłopców mogło poczuć się jak modelki, gdyż dziewczyny przebrały ich w piękne sukienki i zrobiły im kolorowe makijaże. Był to bardzo zabawny punkt uroczystości.
Podczas zabawy wszyscy mogli poczęstować się słodyczami. Były też wspólne zdjęcia.
Wszyscy bawili się świetnie.
Imprezę pomogły przygotować panie: M. Łagocka i K. Moritz.

WYCIECZKA ROWEROWA

12 września 2010r. uczniowie klas VI wraz z opiekunami p. Karoliną Moritz i Magdaleną Wróblewską wyruszyli na wycieczkę rowerową do Wiktorowa.
Na miejscu przywitały Ich miłe niespodzianki: ognisko, pieczone kiełbaski i zabawy na torze survivalowym.
W "towarzystwie" wrześniowej aury i dobrych humorach wrócili szczęśliwie do Barcina, i z niecierpliwością czekają już na następną.

"EUROPEJSKI TYGODZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH" W KLASACH I - III

W dniach 20 - 24 września w klasach I - III obchodzono "TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH".
Każda klasa od poniedziałku do czwartku poszerzała swoje wiadomości o wybranym kraju. W świetlicy szkolnej zorganizowana była wystawa pamiątek z różnych krajów, w bibliotece wystawa książek i publikacji o krajach europejskich dostępnych w naszej bibliotece. W świetlicy odbyło się spotkanie z panią Grażyną Konarzewską - wybitną malarką i podróżniczką.
Poza wystawami odbywały się również liczne konkursy.
We wtorek w czasie przerw można było spróbować angielskiej herbaty, natomiast w czwartek posmakować potraw kuchni włoskiej, pomalować twarz w jesienne liście lub obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów klas I.
Obchody "Tygodnia Języków Obcych" zakończył piątkowy apel na wesoło.
Głownym koordynatorem była p. Elżbieta Rucińska.
Nauczyciele biorący udział w projekcie: E. Dolatowska, S. Gwizdała, K. Moritz, M. Łagocka, Z. Czyżewska, A. Parczewska, T. Różańska, M. Olszewska, U. Osuch, G. Prussak, M. Wilk-Wierzbińska, R. Buczek, M. Błaszak, H. Kolińska, M. Wiland, B. Sobczak-Kwiecińska, J. Gołębiewska, E. Lewandowska, O. Nowicka, A. Rzepka, A. Baczyńska, J. Puzio, A. Błażejewska, K. Czyżewska, S. Wrzesińska, E. Rydlewska, R. Dziurzyńska.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

Witamy po wakacjach!
1 września 2010r. w naszej szkole uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2010/2011.
Był to szczególnie uroczysty dzień dla najmłodszych uczniów, którzy pierwszy raz przekroczyli szkolne progi. Pierwszaków przywitali starsi koledzy krótkim programem artystycznym.
Również czwartoklasiści z wielkim zainteresowaniem czekali na nowych wychowawców. Pozostali uczniowie z uśmiechem na twarzy witali swoich kolegów, koleżanki i wychowawców. Społeczność uczniowską przywitał zespół "Dylemat" piosenkami o tematyce wakacyjnej.
Po raz pierwszy od tego roku szkolnego będą klasy sportowe (klasa pierwsza i klasa czwarta)!
ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW I SAMYCH DOBRYCH OCEN. POWODZENIA!


Opracowanie: Zofia Czyżewska, Sylwia Gwizdała

Opracowanie i treść © Zofia Czyżewska, Sylwia Gwizdała; mail: sp2-2@wp.pl

szablony portali