Szkoła Podstawowa nr 2
im. Jana Brzechwy w Barcinie

Strona główna ::: Kontakt ::: Przydatne linki

Struktura szkoły

Dyrekcja

Grono Pedagogiczne

Pedagog, Psycholog

Logopeda

Biblioteka

Klasy

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Pracownicy szkoły

Sekretariat

Opieka medyczna

Dowożenie

Świetlica

Dokumenty szkoły

Statut i Regulaminy

Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Podręczniki

Szkolny Zestaw Programów Nauczania

Program Wspierania Ucznia Zdolnego

Stypendia

Publikacje

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Ostatnia aktualizacja: 06-2013  



Rok szkolny 2012/2013

z życia szkoły...



WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Dnia 6 marca 2013 r. odbył się w Bydgoszczy wojewódzki etap konkursu matematycznego organizowanego przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI a, Wojciech Nowak (opiekun R. Stasiak). Uzyskał on bardzo wysoki wynik, a tym samym otrzymał tytuł laureata.
Podsumowanie konkursu odbyło się 27 marca 2013 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Podczas uroczystej gali Wojtek otrzymał pamiątkową statuetkę i zaświadczenie laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Uczniowi, jako laureatowi przysługują następujące przywileje:
- zwolnienie z pisania sprawdzianu klas szóstych z jednoznacznym przyznaniem najwyższej ilości punktów,
- celująca ocena roczna z matematyki,
- ujęcie tego sukcesu na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej,
- możliwość wyboru dowolnego gimnazjum niezależnie od ustalonych przez szkołę kryteriów.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy! Konkurs kuratoryjny z matematyki


Gminny Konkurs W świecie mitów greckich

12 czerwca 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie odbył się Gminny Konkurs W świecie mitów greckich. Organizatorami konkursu były panie: Halina Kolińska i Magdalena Wróblewska. Organizatorom pomagały uczennice z klasy VI a: Katarzyna Fabijańska i Martyna Wszelaki.
W jury zasiadły panie: Przewodnicząca - p. Arleta Jakubowska Członkowie - p. Mirosława Łagocka p. Agata Baczyńska p. Dorota Gaca W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas piątych. Każdą klasę reprezentowało 3 wybranych uczniów. Byli to przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Piechcinie, Mamliczu i SP 2 w Barcinie. Pytania i zagadnienia do konkursu opracowała pani Arleta Jakubowska. Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce - uczniowie SP nr 2 w Barcinie
Adrianna Bartoś
Patrycja Łysy
Maria Wolska
II miejsce - uczniowie SP w Mamliczu
Katarzyna Cudo
Zuzanna Duras
Karol Kaśków
III miejsce - uczniowie SP w Piechcinie
Wiktotia Przygoda
Patrycja Karmolińska
Miłosz Orzechowski
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. ufundowane przez sponsorów pozyskanych przez organizatorów konkursu.
opracowała: Magdalena Wróblewska

KONKURS ORTOGRAFICZNY O ZŁOTE PIÓRO BURMISTRZA BARCINA JUŻ ROZSTRZYGNIĘTY!

Dnia 8 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie odbyła się XIII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego Szkół Podstawowych o ZŁOTE PIÓRO Burmistrza Barcina. Wzięło w nim udział 15 uczniów klas IV - VI czterech szkół podstawowych gminy Barcin.
Uczestnicy pisali tekst dyktanda przygotowany przez nauczyciela Gimnazjum nr 1 w Barcinie - panią Marzenę Wolską.
Prace sprawdzała komisja w składzie: p. M. Smok (SP Mamlicz), p. A. Lewandowska (SP 1 Barcin), p. J. Trawińska (SP 1 Barcin), p. A. Parczewska (SP 2 Barcin), p. I. Szkopiak (SP 2 Barcin), p. A. Poturalska (SP Piechcin), p. T. Różańska.
Komisja po sprawdzeniu prac wyłoniła zwycięzców:
I miejsce zdobyła Michalina Śledzikowska (SP 2 Barcin),
II miejsce zajęła Katarzyna Kujawa (SP 2 Barcin),
III miejsce zdobył Jędrzej Gwizdała (SP 2 Barcin).
Wyróżnienia otrzymały dwie osoby:
Adrianna Bartoś (SP 2 Barcin) oraz Karolina Słowińska (SP Piechcin).
Opracowała: I. Szkopiak

Szkolny Konkurs "W świecie mitów greckich"

5 czerwca 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie odbył się Szkolny Konkurs : W świecie mitów greckich.
Organizatorami konkursu były panie: Halina Kolińska i Magdalena Wróblewska. W jury zasiadła pani: Mirosława Łagocka - przewodnicząca oraz członkowie - uczennice klasy VI a: Katarzyna Fabijańska i Martyna Wszelaki.
W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas piątych. Każdą klasę reprezentowało 3 wybranych uczniów.
Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce - kl. V b opiekun - p. Katarzyna Kaczmarek, Adrianna Bartoś, Patrycja Łysy, Maria Wolska,
II miejsce - kl. V c opiekun - p. Anna Parczewska, Agnieszka Butowt, Paulina Małodzińska, Bartosz Maćkowiak,
III miejsce - kl. V a opiekun - p. Katarzyna Karczmarek, Julia Skoczyńska, Damian Gawryl, Kacper Wiśniewski.
Zwycięzcy I miejsca będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie gminnym. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki rzeczowe ufundowane przez sponsorów pozyskanych przez organizatorów konkursu.
opracowała: Magdalena Wróblewska

III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego Dnia 11 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie odbył się III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Organizatorami konkursu były panie uczące języka angielskiego: Agnieszka Safijan oraz Joanna Boguszewska. W konkursie wzięło udział 94 uczniów ze szkół podstawowych powiatu żnińskiego ( SP 1 i SP 2 Barcin, SP Janowiec Wlkp, SP Ojrzanowo, SP 1 Żnin, SP Świątkowo, SP Mamlicz, SP Brzyskorzystew, SP Gąsawa, SP Laski Wielkie, SP Piechcin ). Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy uczestnictwa, słodycze oraz napoje ufundowane przez Radę Rodziców i dyrektora szkoły. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pod koniec maja.

Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralnej "MASKA 2013"

22.05.2013 uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie wzięli udział w X Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralnej "MASKA 2013" zorganizowanym przez Zespół Szkół w Nowym Folwarku. Młodzi aktorzy zaprezentowali sztukę teatralną w języku angielskim pt:"Jessica and the Princess". Był to pierwszy występ młodych aktorów poza murami naszej szkoły. Występ ten okazał się dużym sukcesem, gdyż został oceniony na I MIEJSCE w kategorii klas I-III. Uczniów przygotowała Elżbieta Rucińska.
Podczas wyjazdu na konkurs uczniowie nie tylko sprawdzili swoje umiejętności językowe i aktorskie, ale mieli przyjemność poznać polskiego aktora filmowego Przemysława Cypryańskiego znanego z serialu :"M jak Miłość".

Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika na Czas

17 maja 2013r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika na Czas. Zadaniem uczestników było ułożenie kostki w jak najkrótszym czasie, którzy dzięki wytrwałości i wielu ćwiczeniom doszli do perfekcji. Zawodnicy wykonywali 3 ułożenia kostki, następnie ustalony został średni czas ułożenia. Czytaj więcej

Światowy Dzień Różnorodności KulturowejT

W dniu 17.05.2013 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy odbył się" Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej". Celem obchodów była promocja kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego - zarówno materialnego, jak i niematerialnego, produktów przemysłu artystycznego, dóbr oraz usług związanych z kulturą.
Adresatami projektu byli uczniowie klas I-VI. W tym dniu była możliwość wysłuchania audycji na w/w temat, wziąć udział w konkursie plastycznym "Różnorodność Kulturowa na świecie", obejrzenia przedstawienie w języku angielskim przygotowanym przez uczniów klasy II b oraz wykonać odcisk swojej dłoni podczas przerw pomiędzy lekcjami. Chętni nauczyciele mogli skorzystać z propozycji tematów związanych z tym projektem:
-"Różnorodność kulturowa na osi czasu",
-"Różnorodność kulturowa w Wielkiej Brytanii",
-"Różnorodność kulturowa przedstawiona w polskiej literaturze",
-"Różnorodność religii na świecie".
Biblioteka szkolna przygotowała gazetkę tematyczną oraz wystawę czasopism i książek związanych z różnorodnością kulturową. Do projektu włączyła się także świetlica szkolna, która umilała dzieciom przerwy lekcyjne różnorodnymi kolorowankami, łamigłówkami i kolorowankami. Organizatorami projektu w klasach I-III była Elżbieta Rucińska, natomiast w klasach IV-VI Agnieszka Safijan i Joanna Boguszewska.

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY ROZSTRZYGNIĘTY!

Dnia 24 kwietnia 2013 roku odbył się I SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JANA BRZECHWY. Brały w nim udział trzyosobowe drużyny wszystkich klas IV, V i VI. W I etapie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące życia oraz twórczości patrona szkoły. Drugi etap polegał na wykonaniu różnych zadań związanych z Janem Brzechwą. Uczestnicy m. in. układali z puzzli portret patrona, rozpoznawali wiersze poety po krótkich cytatach, układali pomieszane fragmenty utworów Brzechwy tak, by były zgodne z oryginałem. Zwyciężył zespół reprezentujący klasę IVa w składzie Zofia Drzewiecka, Małgorzata Forgiel i Jakub Antczak. Drugie miejsce zajęła klasa VIa (Jakub Czuba, Paulina Orłowska, Jędrzej Gwizdała), zaś trzecie klasa Vc (Paulina Małodzińska, Olga Różańska, Bartosz Maćkowiak). Konkurs przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę pocztówkę przedstawiającą Barcin. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Szczególne podziękowania należą się uczennicy klasy Vc Agnieszce Butowt, która poprowadziła I etap zmagań międzyklasowych. Konkurs został zorganizowany przez panią Renatę Szaforz, nauczycielkę historii i Iwonę Szkopiak, nauczycielkę języka polskiego. Dyplomy oraz portrety do jednego z zadań konkursowych przygotował pan Michał Szaforz.
Opracowała: Iwona Szkopiak

"Kangur Matematyczny" 2013

Dnia 21 marca 2013r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny". Konkurs ten wywodzi się z Australii, gdzie został przeprowadzony po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych. Czytaj więcej

8 MARCA 2013 - DZIEŃ KOBIET

W naszej szkole 8 marca 2013 roku z humorem obchodzono Dzień Kobiet. W tym dniu zaprezentowany został montaż słowno - muzyczny, który przytaczał anegdoty, skecze oraz scenki z życia codziennego traktujące o kobietach i będące upominkiem dla kobiet. Na inscenizację zaproszone zostały wszystkie Panie pracujące w szkole. W przedstawieniu wzięli udział chłopcy z klas IV - VI, którzy przebrali się za dziewczyny oraz uczennice przebrane za mężczyzn. Chłopcy z niebywałym wdziękiem wcielali się w role modelek, piosenkarek i gospodyń domowych. Męska część społeczności szkolnej złożyła Paniom i Dziewczętom serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet, zaś chłopcy wręczyli każdej Pani słodką niespodziankę. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi oklaskami uczniów oraz spotkało się z uznaniem Kobiet, które przyznały, że doskonale bawiły się podczas inscenizacji, która wprawiła je w świetny humor. Montaż słowno - muzyczny został przygotowany przez panią Renatę Szaforz i panią Iwonę Szkopiak. Dekoracją i stroną muzyczną zajął się pan Michał Szaforz, natomiast za obsługę sprzętu nagłaśniającego odpowiedzialny był pan Mieszko Langowski. Jeszcze raz z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom życzymy dużo zdrowia oraz sukcesów zawodowych i spełnienia marzeń w życiu osobistym.

I etap XIV Konkursu Matematycznego w Gminie Barcin

W sobotę 9 lutego 2013r. odbył się w naszej szkole I etap XIV Konkursu Matematycznego w Gminie Barcin. Uczniowie mieli do rozwiązania test wyboru składający się z 20 zadań. Jednak do każdego zadania liczba poprawnych odpowiedzi była różna. Osoby, które uzyskały 50% lub więcej punktów zakwalifikowały się do II etapu. Czytaj więcej

PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO "POZNAJEMY TRADYCJE I ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA"

W grudniu 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy realizowany był projekt edukacyjny pt. "Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia". Powstał z inicjatywy dwóch nauczycielek - pani Elżbiety Dolatowskiej, nauczyciela biblioteki i pani Iwony Szkopiak, nauczycielki języka polskiego. Projekt zakładał kształtowanie wśród uczniów świadomości regionalnej i kulturowej. Dawał im możliwość porównania własnego regionu z innymi kulturami, kształtował postawy patriotyczne poprzez budzenie szacunku do dziedzictwa kulturowego własnej ojczyzny i tradycji innych krajów. Poza tym przygotowywał dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu własnego środowiska. Pozwalał również uczniom wykorzystać nabytą wiedzę i ukształtowane umiejętności do wykonania konkretnych praktycznych zadań. Dzieci poznawały lokalne tradycje, a także obyczaje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, które obchodzone są w Polsce i innych krajach. ... czytaj dalej

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek "Niech kolęduje z nami cała ziemia"

Dnia 05.01.2013r. w naszej szkole odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek dla Przedszkoli i Szkół Podstawowych. O godzinie 10.00 otwarcia dokonała Wicedyrektor Szkoły p. Zofia Czyżewska. Przegląd odbył się w trzech kategoriach wiekowych: "Przedszkole", "kl. I-III" oraz "kl. IV-VI". Podczas Przeglądu mogliśmy usłyszeć kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z: Przedszkola w Piechcinie, Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2, Przedszkola nr 3, w kategorii wiekowej Szkół Podstawowych usłyszeliśmy wyłącznie uczniów naszej szkoły, ponieważ inne szkoły nie zgłosiły chęci udziału w Przeglądzie. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybrała publiczność w tajnym głosowaniu.
Nagrodę publiczności za najlepszy występ otrzymali:

- Zespół Iskierki z Przedszkola nr 1 "Kolęda dla Małej Dzieciny" w skład zespołu weszli: Martyna Łożyńska, Karina Wierzbińska, Paulina Chareńska, Zuzanna Sukowska, Agnieszka Zwolińska, Karol Koliński, Bartek Kwaśniewski, Zofia Tafelska, Magdalena Zrobek, Weronika Sarnecka oraz Agata Zioła

- Oliwia Robaczewka i Adrian Staszak "Wśród nocnej Ciszy"

- Olga Gwizdała "Maleńka miłość"

Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział oraz małego aniołka.
Organizatorami Przeglądu byli: p. Kurant Ewa, p. Osuch Urszula, p. Kocikowska Bogumiła.

Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Dnia 03.01.2013r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Uczniowie prezentowali utwory w dwóch kategoriach wiekowych kl. I-III i IV-VI. W skład komisji oceniającej występy uczniów weszli: p. Dziurzyńska Renata, p. Gołębiewska Jolanata oraz p. Tomiczak Ewaryst. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja udała się na naradę, po której zostały ogłoszone wyniki konkursu.
Zwycięzcami okazali się:
Klasy I-III
I miejsce - Nina Tomiczak "Aniołki"
II miejsce - Oliwia Robaczewska i Adrian Staszak "Wśród nocnej ciszy"
Wyróżnienie otrzymały: Weronika Forgiel oraz Martyna Ojczenasz i Izabela Tomiczak
Klasy IV-VI
I miejsce - Zofia Drzewiecka "Jezus malusieńki"
II miejsce - Olga Gwizdała "Maleńka miłość"
Wyróżnienie otrzymali: Julia Bronk oraz zespół w składzie: Martyna Wypijewska, Olga Wypijewska, Olga Gwizdała, Wiktoria Becmer, Julka Maciejewska, Marysia Wolska, Oskar Falkowski.
Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce w poszczególnych grupach wiekowych wystąpią ponownie podczas Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który odbędzie się dnia 05.01.2013r. w naszej szkole. Organizatorami Szkolnego Konkursu kolęd i Pastorałek były: p. Kurant Ewa, p. Osuch Urszula, p. Kocikowska Bogumiła

W poszukiwaniu prawdy

Dnia 21 grudnia uczniowie naszej szkoły spotkali się w stołówce szkolnej, by obejrzeć inscenizację Bożonarodzeniową pt "W poszukiwaniu prawdy" przygotowaną przez p. Urszulę Osuch i p. Ewę Kurant. W inscenizacji wzięli udział uczniowie szkoły, którzy wcielili się w następujące postacie: szukająca, internautka, redaktor, sprzedawca, dziewczynka, Maryja, Józef, pasterze, Trzej Królowie, dzieci, chór aniołów, narrator. W główną rolę dziewczynki poszukującej Ducha Świąt Bożego Narodzenia wcieliła się Agnieszka Butowt, Maryję zagrała Maria Wolska a Józefa Mateusz Safijan. Nie zabrakło również śpiewu kolęd i pastorałek. Swoim śpiewem inscenizacje upiększyli zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Pan Ewaryst Tomiczak zaśpiewał kolędę pt. "Wśród nocnej ciszy", p. Anita Rzepka "Jest taki dzień", uczniowie klasy Ib przygotowani przez p. Anitę "Pastuszek bosy", Najwięcej kolęd wykonali uczniowie przygotowani przez panią Zofię Czyżewską "Gdy się Chrystus rodzi", "Z narodzenia Pana", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Świeć Gwiazdeczko", "Maleńka miłość". Nagłośnieniem całej uroczystości zajął się p. Mieszko Langowski. Po zakończonej inscenizacji Bożonarodzeniowej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas na spotkanie opłatkowe.

"DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA"

Dnia 10 grudnia po raz pierwszy w naszej szkole odbył się "DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA". Akcję przygotowali uczniowie uczestniczący na zajęcia koła matematycznego oraz realizujący indywidualny program nauczania matematyki pod opieką p. K. Wieczorek i p. R. Stasiak. W tym dniu uczniowie na godzinach do dyspozycji wychowawcy przygotowywali plakaty, hasła oraz rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki dotyczące tabliczki mnożenia. Następnie na przerwach wyruszyły "komisje egzaminacyjne", które sprawdzały w jakim stopniu społeczność szkolna pamięta podstawy matematyki. Poza uczniami swoich sił spróbowali również pracownicy szkoły. Była to dobra okazja na sprawdzenie własnej wiedzy poprzez zabawę. Najlepsi otrzymali tytuł "EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA" oraz słodki upominek. Łącznie odpytano 98 uczniów i 23 dorosłych, a za udzielenie poprawnych odpowiedzi nagrodzono 83 uczniów i 22 dorosłych.
Dziękujemy wszystkim za udział!
Renata Stasiak

6.12.2012r. odbyło się spotkanie ze Św. Mikołajem. Nauczyciele wraz z uczniami wystąpili w przedstawieniu pt. "Prawdziwy Mikołaj". Celem przedstawienia było ukazanie prawdziwego Św. Mikołaja - biskupa Miry, żyjącego na przełomie II/III w Od jego dobroci wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w dniu jego śmierci tj. 6 grudnia. Inni Mikołaje, to jego naśladowcy, to bajkowi Mikołaje. W rolę Św. Mikołaja wcielił się p. Ewaryst Tomiczak, a jego pomocnicy to Mikołaj z Laponii (p. Renata Dziurzyńska) i Mikołaj z Anglii (p. Elżbieta Rucińska). Narratorem i mamą była p. Małgorzata Wiland. Szkolny chór pięknym śpiewem wspomagały panie: Zofia Czyżewska i Anita Rzepka. Oprawę muzyczną opracował p. Adrian Dworek. Całość opracowała p. Bogumiła Kocikowska. W pozostałych rolach wystąpili uczniowie SP-2. Spotkanie poprzedziła akcja: "Wrzuć cukierka do pudełka". Zebrane cukierki Św. Mikołaj rozczęstował wśród dzieci w Dniu Niepełnosprawnych (3.12.2012) oraz wręczył zaproszonym do szkoły przedszkolakom. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze ufundowane i przygotowane przez Radę Rodziców. Dziękujemy! Było radośnie i kolorowo. Pamiętaliśmy, by innym sprawić radość i naśladować Św. Mikołaja, bo przecież każdy może być Świętym Mikołajem!

KONKURSU POEZJI PATRIOTYCZNEJ

15 listopada 2012 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje
KONKURSU POEZJI PATRIOTYCZNEJ.

Konkurs organizowały nauczycielki języka polskiego, panie: Mirosława Łagocka, Magdalena Wróblewska, Renata Buczek. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas IV - VI.
Celem konkursu było rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień uczniów, rozbudzanie i zainteresowanie poezją patriotyczną, popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury oraz kształtowanie postaw patriotycznych.
Jury w składzie:
Przewodnicząca: p. Teresa Różańska - nauczyciel języka polskiego, członkowie: p. Anna Parczewska - nauczyciel języka polskiego, p. Anna Ziętara - przedstawiciel Rady Rodziców, oceniało opanowanie pamięciowe, dykcję, intonację zgodną z treścią wiersza oraz subiektywne odczucia oceniających.
Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce Piotr Marczak kl. IV a
II miejsce Marcelina Kwiatkowska kl. VI c
III miejsce Kacper Ławiński kl. IV a
Wyróżnienia otrzymali:
Zofia Drzewiecka kl. IV a
Mateusz Safijan kl. VI a
Gratulujemy!
opracowała: M. Wróblewska

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauczyciele z 11 placówek z gminy Barcin zorganizowali tego dnia uroczystość skierowaną do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich rodziców. W organizację zaangażowały się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, Gimnazjum nr 1 w Barcinie, wszystkie przedszkola z Barcina, Zespół Szkół Publicznych nr 1 im. Janusza Korczaka w Piechcinie, Społeczna Szkoła Ponadgimnazjalna w Piechcinie, Miejsko - Gminny Oddział TPD w Barcinie, Miejski Dom Kultury w Barcinie, Szkoła Podstawowa w Mamliczu i Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Gminie Barcin.
Gala miała miejsce w Hali Widowiskowo - Sportowej w Barcinie. Imprezę uświetnił m.in. śpiew uczestniczek sekcji muzycznej MDK - Olgi Gwizdały i Mileny Kruszyńskiej oraz występ młodzieżowego zespołu rockowego. Było też przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek" w wykonaniu Teatrzyku Art Re oraz występ dzieci z SP2 przygotowany przez Bogusię Kocikowską. Pojawił się Mikołaj z cukierkami - w jego rolę wcielił się pan Ewaryst Tomiczak. Pan Krzysztof Leśniewski ze stowarzyszenia Graba prowadził stoisko z przygotowanymi przez siebie sałatkami, smalcem i pożywnym mlecznym napojem. Były zabawy plastyczne, zabawy muzyczne i ruchowe. Dzieci częstowały się owocami, napojami, słodyczami, otrzymały też upominki.
Dyrektorzy placówek i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialna na temat tego, co dzieje się w poszczególnych placówkach oraz zobaczyli wzruszający film, pt. "Jak motyl" . Na hali prezentowana była wystawa zdjęć dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i opis ich zainteresowań. Podczas imprezy pomagało wielu wolontariuszy z SP 2 oraz z gimnazjum. Zapewne spotkanie nie odbyłoby się, gdyby nie hojność sponsorów. Honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Barcina pan Michał Pęziak. Zarówno uczestnikom, jak i organizatorom przyświecał jeden główny cel - podniesienie świadomości społecznej co do osób niepełnosprawnych oraz integracja. Motto tego dnia to - "Razem możemy więcej".
HK

GMINNY KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

GMINNY KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ Dnia 27.10.2012 r. sześcioro uczniów naszej szkoły, wyłonionych w szkolnych eliminacjach wzięło udział w IX Gminnym Konkursie Poezji Religijnej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Piechcinie. W konkursie wzięło udział 24 uczniów ze szkół podstawowych z naszej Gminy. Gdy wszyscy uczniowie skończyli recytację, komisja udała się na obrady. W tym czasie harcerki zaprosiły uczniów do wspólnej zabawy. Uczniowie z chęcią wzięli udział we wspólnym śpiewie i zabawach ruchowych. Po wspólnej zabawie z harcerkami nastąpiło ogłoszenie wyników. W grupie wiekowej klas I-III uczeń naszej szkoły Nikodem Rydlewski z klasy Ia zdobył wyróżnienie oraz nagrodę książkową za recytację wiersza pt: "Chciałem .Chciałem.Chciałem.", wśród uczestników klas IV - VI uczennica Agnieszka Butowt z kl. Vc otrzymała wyróżnienie za recytację wiersza pt. "Kogo zobaczył ten, który nie widział". Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

Dnia 22 października 2012 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do IX Gminnego Konkursu Poezji Religijnej, których organizatorami były: p. Kocikowska Bogumiła, p. Osuch Urszula, p. Kurant Ewa. W eliminacjach wzięło udział 31 uczniów naszej podzielonych na 2 grupy wiekowe: 1 grupa - klasy I-III, 2 grupa - klasy IV-VI.

W klasach I-III zwyciężyły następujące osoby:

I miejsce - Wiśniewska Oliwia kl. IIIc (wiersz pt. "Ja Cię Boże kochać chcę!")
II miejsce - Forgiel Weronika kl. IIIa (wiersz pt. "Nieszczęście nie-nieszczęście")
III miejsce - Rydlewski Nikodem kl. Ia (wiersz pt. "Chciałem.Chciałem.Chciałem.)

Wyróżnienie otrzymali:
Tobiasz Sęk kl. IIb, Taraska Oliwia kl. 1a, Wojciechowska Maja kl. IIb


Wśród uczniów klas IV - VI zwyciężyły następujące osoby:

I miejsce - Wolska Maria kl. Vb (wiersz pt. "O maluchach")
II miejsce - Klecha Jakub kl. IVa (wiersz pt. "Jan Paweł II")
III miejsce - Butowt Agnieszka kl. Vc (wiersz pt. "Kogo zobaczył ten, który nie widział")

Wyróżnienia otrzymali:
Marczak Piotr kl. IVa, Wszelaki Martyna kl.VIa, Świtajska Aleksandra kl.IVc

Uczniowie, którzy zajęli miejsca od I-III w poszczególnych grupach wiekowych zakwalifikowały się do Gminnego Konkursu Poezji Religijnej organizowanego przez Szkołę Podstawową w Piechcinie.

XII Dzień Papieski "Jan Paweł II Papież Rodziny"

Dnia 22 października 2012 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji XII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Rodziny". Apel miał formę programu telewizyjnego "Mały Gość", podczas którego dziennikarze przeprowadzili wywiad z osobami, które miały okazję spotkać na swojej drodze Jana Pawła II. W rolę dziennikarzy wcielili się - Marcelina Kwiatkowska z klasy VIc oraz Mateusz Safijan z klasy VIa. Oprócz uczniów, którzy wcieliły się w rolę osób, z którymi Marcelina i Matuesz przeprowadzili wywiad, mogliśmy wysłuchać pieśni w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz Zuchów. Zuchy przygotowane przez p. Katarzynę Wszelaki nauczycielkę Przedszkola nr. 2 w Barcinie wykonały 2 pieśni: "Przybywamy dziś do Ciebie" oraz "Tak mówił Papież". Uczennica Olga Gwizdała zaśpiewała pieśń pt. "Abyśmy byli jedno". Uczniowie klasy IVa przygotowani przez p. Agnieszkę Korzempe zaśpiewali ulubioną pieśń Ojca Świętego "Abba Ojcze". Klasy Ia przygotowani przez p. Anitę Rzepkę wykonały pieśń oazową "Barka", która towarzyszyła Janowi Pawłowi II przez cały pontyfikat. Przedstawienie zostało przygotowane przez p. Urszulę Osuch i p. Ewę Kurant.

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO "BIBLIOTEKI SZKOLNE - KLUCZ DO PRZESZŁOŚCI, TERAŹNIEJSZOŚCI I PRZYSZŁOŚCI"

W październiku bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy realizowano projekt edukacyjny "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości", którego pomysłodawczynią była pani Elżbieta Dolatowska - nauczyciel bibliotekarz. Podjęte zadania miały na celu m. in. przybliżenie uczniom święta bibliotek szkolnych, które corocznie obchodzi się w miesiącu październiku. W trakcie realizacji projektu uczniowie doskonalili umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy, rozwijali swoje zainteresowania czytelnicze, kształtowali umiejętność uważnego słuchania, rozwijali wyobraźnię, utrwalali pojęcia związane z biblioteką i książką. Ważną postawą, do której dzieci były wdrażane to świadome i pożyteczne spędzanie czasu. W realizacji zadań z biblioteką szkolną współpracowali nauczyciele języka polskiego, historii, zajęć komputerowych i świetlicy szkolnej. Nad konkursem pięknego pisania czuwała pani Elżbieta Dolatowska. Dzieci mogły w pierwszej połowie października ćwiczyć kaligrafię w bibliotece szkolnej oraz w świetlicy. Następnie chętne osoby wzięły udział w rywalizacji. Wyłoniono uczniów, którzy najpiękniej napisali konkursowe zdanie. Pierwsze miejsce zajęły Wiktoria Jeziorska i Marta Wiśniewska z kl. III b, drugie miejsce zajęła Olga Wypijewska z kl. V b, a trzecie - Julia Łącka z klasy III c. Uczniowie klas VI wzięli udział w konkursie na album o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. Zwyciężyły uczennice klasy VI d - Kinga Szafrańska i Marta Antkowiak. Klasy IV redagowały konkursowe życzenia skierowane do biblioteki z okazji jej święta. Najciekawsze życzenia napisali uczniowie klasy IV c, którzy zajęli pierwsze miejsce w kategorii klas IV. Inspiratorką obu konkursów była pani Iwona Szkopiak, nauczyciel języka polskiego. W ramach projektu wszystkie klasy IV - VI uczestniczyły w lekcji prowadzonej w czytelni przez panie Renatę Szaforz - nauczycielkę historii, Mirosławę Łagocką - nauczycielkę języka polskiego i Elżbietę Dolatowską. Zajęcia przybliżały historię książki i pisma oraz zapoznawały uczniów z budową książki. Po przeprowadzonej lekcji pani Renata Szaforz proponowała dzieciom zdobienie litery w ramach zadania domowego. Najładniejsze prace zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Przybylska z kl. V a, drugie miejsce zajęła Julia Maniewska z klasy V a, zaś trzecie miejsce przypadło Paulinie Małodzińskiej z klasy V c. Przeprowadzono również głosowanie na Mistrza Czytania. Wśród uczniów zwyciężyła Agnieszka Butowt, natomiast wśród nauczycieli Mistrzem Czytania została pani Małgorzata Wiland, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciele zajęć komputerowych: p. S. Gwizdała, p. M. Szaforz i p. M. Langowski przeprowadzili konkurs na najciekawszą okładkę książki samodzielnie zaprojektowaną przez uczniów. Jury miało ogromne trudności z wyłonieniem najlepszych prac, gdyż prace dzieci były niezwykle pomysłowe. Ostatecznie w kategorii klas II - III przyznano: I miejsce Oliwii Muzolf z kl. II a, II miejsce Kacprowi Osuchowi z kl. III c, III miejsce Patrycji Patyk z kl. III c i Izabeli Tomiczak z kl. III c. Wyróżniono prace Marleny Wądrzyk i Patrycji Żywiałowskiej. W kategorii klas IV I miejsce zajął Jakub Klecha z kl. IV a, II miejsce zajęli Kacper Ławiński z kl. IV a i Joanna Lisiecka z kl. IV b, III miejsce zajęły Małgorzata Forgiel z kl. IV a, Aleksandra Łagocka z kl. IV b i Zofia Drzewiecka z kl. IV a. W kategorii klas V - VI I miejsce zajęły Adrianna Bartoś z kl. V b i Sandra Grzelaczyk z kl. VI b, II miejsce zajął Witold Radzikowski z kl. VI a, III miejsce przyznano Oldze Wypijewskiej z kl. V b i Oldze Gwizdała z kl. V b. Komisja nagrodziła wyróżnieniami trzy osoby: Patryka Gnybka z kl. VI c, Angelikę Czajkowską z kl. VI a oraz Radosława Zaborowskiego z kl. VI a. Podsumowanie całego przedsięwzięcia i prezentacja efektów projektu odbyła się 5 listopada 2012 roku na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej.

Dyskoteka W poniedziałkowe popołudnie hol Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie rozbrzmiewał dźwiękami tanecznej muzyki. Panie A. Safijan z klasą VI b, J. Boguszewska oraz J. Ciesielska zorganizowały dla uczniów dyskotekę, której motywem przewodnim był zbliżający się Halloween. W zabawie wzięło udział około 110 uczniów. Podczas dyskoteki obowiązywały stroje i makijaż w stylu Halloween. I miejsce w konkursie na najstraszniejsze przebranie zajęła Amelia Woźniak, II miejsce Agnieszka Maturska i III miejsce Martyna Szulc. Podczas zabawy został również rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą dynię. Zwyciężyła Sandra Roszak, II miejsce zajął Mateusz Safijan, III miejsce - Jakub Antczak.


PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2012

1. INFORMACJE OGÓLNE: Jak co roku obchodzimy święto bibliotek, w październiku zaplanowano cykl działań promujących bibliotekę szkolną. Tegoroczne obchody odbywać się będą pod hasłem: "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości". Do współpracy zaangażowano całą społeczność uczniowską, dyrekcję, wychowawców, rodziców i nauczycieli.

2. CELE OGÓLNE:
 • promocja święta bibliotek w środowisku szkolnym;
 • utrwalanie wizerunku biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego uczniom;
 • aktywizowanie i utrwalanie postaw czytelniczych wśród uczniów;
 • rozbudzanie świadomości, iż biblioteka jest miejscem zdobywania informacji jak również ośrodkiem życia kulturalnego w szkole.
Harmonogram obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
 1. Wystawy: "Najstarsze książki w bibliotece", "Książka dawniej i dziś"
 2. Gazetka na holu informująca o święcie i jego obchodach.
 3. Konkursy plastyczne: album o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego lub Adama Mickiewicza kl. V - IV, konkurs na stronę tytułową książki wykonaną techniką komputerową dla kl. I - VI, konkurs "Najładniejsza zakładka do książki" dla klas II - VI.
 4. Konkurs na najładniejsze życzenia dla biblioteki szkolnej dla kl. IV.
 5. Słodki dzień - gry i zabawy czytelnicze.
 6. Tydzień głośnego czytania w klasach przez nauczycieli.
 7. " Mistrz Głośnego Czytania" - konkurs dla klas II - VI oraz nauczycieli.
 8. Zakończenie i podsumowanie obchodów święta.

Aktualności

Patron szkoły

Podręczniki na rok szk. 2012/2013

Szkoła Odkrywców Talentów

Program indywidualizacji
procesu nauczania
i wychowania uczniów klas I - III

Podnoszenie osiągnięć edukacyjnych uczniów

Informacje dla rodziców

Konkursy

Galeria zdjęć

Nasze sukcesy

Sport w szkole

Archiwum

ROK SZKOLNY 2011/2012

ROK SZKOLNY 2010/2011

ROK SZKOLNY 2009/2010

ROK SZKOLNY 2008/2009

rok szkolny 2007/2008

rok szkolny 2006/2007

rok szkolny 2005/2006

Licznik odwiedzin

Ostatnia wizyta:



Szkoła Podstawowa nr 2 w Barcinie

Wypromuj również swoją stronę

Opracowanie i treść © Zofia Czyżewska, Sylwia Gwizdała; mail: admin@sp2barcin.pl

szablony portali